-STRONA GŁÓWNA-
AKTUALNOŚCI I CIEKAWOSTKI
ALFRED ZNAMIEROWSKI
GŁÓWNY REJESTR FLAG
I HERBÓW POLSKICH
INSTYTUT I JEGO DOROBEK
KATALOG WEKSYLIÓW SAMORZĄDOWYCH
KONTAKT
LINKI
PROJEKTOWANIE
HERBÓW I WEKSYLIÓW
PROTOKÓŁ FLAGOWY
ŚWIATOWE ARCHIWUM
HERBÓW I FLAG
WEKSYLOLOGIA
ZASADY PROJEKTOWANIA FLAG
WróćStrona główna Drukuj

Alfred Znamierowski

2004-12-06

Heraldyk i weksylolog, założyciel  Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego, autor wielu książek i artykułów na tematy heraldyczne i weksylologiczne. Fellow of the Federation Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Weksylologicznych (FIAV). Laureat nagrody Vexillon For the Excellence in the promotion of Vexillology.


rodzony 21 czerwca 1940 roku w Warszawie. Studiował geografię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 r. wyjechał do Włoch, w 1966 r. uzyskał azyl polityczny we Francji. W czasie 29 lat pobytu za granicą pracował w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium (1996 - 1978) i w sekcji polskiej Głosu Ameryki w Waszyngtonie (1985 - 1994). W latach 1987 - 1989 był korespondentem Głosu Ameryki w Rzymie. Od 1994 r. znów mieszka w Polsce.

latach 1960-1965 publikował artykuły o flagach i banderach w następujących periodykach: Dookoła Świata, Panorama Północy, Magazyn Polski, Morze, Skrzydlata Polska i Kontynenty. W latach 1969-1978 współpracował w Niemczech ze światowej sławy heraldykiem Ottfriedem Neubeckerem, między innymi przy projektowaniu herbów osobistych. Wykonał ponad tysiąc ilustracji do książki Neubeckera Wappen Bilder– Lexikon i książek W. Smitha Flags Trough the Ages and Across the World i Flags and Arms across the World oraz rysunki herbów miast do Brockhaus Encyklopädie.

1978 r. założył w San Diego (USA) The Flag Design Center, profesjonalny ośrodek, zajmujący się głównie projektowaniem flag i herbów oraz badaniami weksylologicznymi. W ramach prac ośrodka Znamierowski zaprojektował flagi dla kilku instytucji i miast oraz wiele osobistych. W 1978 r. wydał plakat z polskimi orłami historycznymi, a w 1982 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na znaczek Fundacji Światowej Wspólnoty Polonijnej. Przez wiele lat wydawał specyfikacje flag 50 stanów USA oraz kilkuset flag używanych w XX wieku przez państwa i terytoria zależne.

latach 1979-1981 był dyrektorem artystycznym największej na świecie wytwórni flag Annin & Co w New Jersey. Od 1980 do 1995 r. był głównym ilustratorem (chief artist) wydawanego przez Flag Research Center pisma The Flag Bulletin. W ciągu kilkunastu lat (1978-1994) Znamierowski wykonał tysiące barwnych oraz setki czarno-białych rysunków flag i herbów państwowych dla kilku encyklopedii w Stanach Zjednoczonych (m.in. American Academic Encyclopedia i World Book Encyclopedia), dla encyklopedii w Kanadzie i Szwecji, do wydawnictw książkowych oraz na zamówienie różnych instytucji (m. in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Citicorp Bank, Reader’s Digest, The Franklin Mint, Fleetwood, ROTC, Dettra Flag Co.).

1992 r. był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Od 1993 r. wykonuje rysunki herbów i flag państwowych do różnych encyklopedii PWN oraz dla kilku innych wydawnictw w Polsce. Z jego inicjatywy odbył się w 1995 r. w Warszawie XVI Międzynarodowy Kongres Weksylologiczny. W 1997 r. założył Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny (od 1999 r. członek FIAV), który zajmuje się głównie badaniami oraz projektowaniem herbów i flag jednostek samorządowych w Polsce. Instytut prowadzi Główny rejestr flag i herbów polskich oraz wydaje od 1999 r. Katalog Weksyliów Samorządowych. W 1998 r. Znamierowski był głównym konsultantem zorganizowanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego wystawy Godło i barwa Polski samorządowej oraz współautorem książki-katalogu pod tym samym tytułem.

1997-1998 r. opublikował w miesięczniku "Morze" serię artykułów o banderach i innych flagach używanych na morzu, a w 2004 i 2005 r. jego serię artykułów o flagach państw i terytoriów zależnych publikował miesięcznik „Poznaj Świat”.

est autorem monografii Orła Białego Stworzony do chwały (1995), fundamentalnej pracy weksylologicznej The World Encyclopedia of Flags (1999) oraz kompendium Insygnia, symbole i herby polskie (2003) i kompendium o polskich rodach herbowych „Herbarz rodowy” (2004). W listopadzie 2008 r. Świat Książki wydał jego pracę na temat wszystkich aspektów heraldyki pod tytułem „Wielka księga heraldyki”.

chodzi w skład Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego (1998-2000 prezes, obecnie wiceprezes), Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i wielu zagranicznych stowarzyszeń weksylologicznych.

.......................................................................................................................................... W czasie spotkania weksylologów w Jenie (Niemcy) we wrześniu 2004

XIX Kongres Weksylologiczny
w York (Anglia) w 2001 r
WróćGóraDrukuj
Redakcja - Kontakt - Księga gości - Archiwum - Napisali o nas - Dodaj do ulubionych - Ustaw jako startową - Nasze bannery
Copyright © 2002-2019 Wydawnictwo InternetoweWydawnictwo Internetowe ONPowered by Powered by DV
Wszystkie prawa zastrzeżone.